Estonya Vizesi İşlemleri Hakkında

Estonya Vizesi İşlemleri Hakkında

Estonya Cumhuriyeti'ne seyahat etmeyi planlayan (Pasaportunda geçerli Schengen vizesi olmayan) Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerini gerçekleştirmek için Estonya vizesi başvurusu yapmak zorundadır.

Estonya vizesi ülkeye yapılacak seyahatin amacı ve ülkede kalış süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Estonya vizesi tipleri Estonya Havaalanı transit vizesi, Estonya Transit vizesi, Estonya Kısa süreli vize /Estonya Schengen vizesi ve Estonya Uzun süreli vize şeklinde gruplanmıştır.

Estonya Havaalanı transit vizesi (A tipi): Estonya Havaalanında uluslararası transit bölgesine giriş ve asıl gidilecek ülkenin uçağına binmek üzere konaklaması gereken kişilere verilen Estonya vizesidir. Estonya Havaalanı transit vizesi ile Estonya'ya giriş yapmak ya da Estonya'da konaklamak mümkün değildir.

Estonya Transit vizesi (B tipi): Asıl gideceği ülkeye varmak için Estonya topraklarından geçmesi gereken kişilere, bu geçişi sağlamaları üzere verilen Estonya vizesi tipidir. Estonya transit vizesi tek ya da çift girişli olabilmektedir. Ancak bazı özel durumlarda çok girişli de verilebilmektedir.

Estonya Kısa süreli vize (C tipi)/Estonya Schengen vizesi: Estonya Schengen vizesi ülke topraklarında 90 güne kadar konaklama hakkı veren, tek ya da çok girişli olarak verilen Estonya vizesi tipidir.

Estonya Schengen vizesi tek seferde 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. 5 yıla kadar geçerli olabilen C tipi Estonya vizesi sahibi kişiler, Estonya topraklarında 6 ay içerisinde 90 gün kalma hakkına sahip olurlar. Estonya Schengen vizesi aynı zamanda diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün olmaktadır.

Estonya Uzun süreli vize (D tipi): Estonya Cumhuriyeti'nde 90 günden daha uzun süre konaklama gerektiren sebeplerle seyahat etmesi gereken kişilere verilen Estonya vizesi tipidir. Uzun süreli Estonya vizesine çoğunlukla eğitim ve iş gibi sebeplerle başvuru yapılmaktadır.

Estonya vizesi başvurusunda gerekli belgeler

Seyahat belgesi: Estonya vizesi başvurusunda en az 2 adet boş vize sayfası olan ve vizenin geçerliliğinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olan pasaport ibraz edilmelidir. Estonya vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportlar 10 yıldan eski olmamalıdır.

Vize başvuru formu: Estonya vizesi başvurusu için sunulacak vize başvuru formu tam ve doğru şekilde doldurulmalıdır.

Renkli fotoğraf: Estonya vizesi başvurusu için 35 x 45 mm ölçülerinde; arka fonu beyaz ve tek renk olan 1 adet fotoğraf ibraz edilmelidir.

Seyahat sağlık sigortası: Estonya vizesi için başvuru yapan kişiler, Estonya Cumhuriyeti'nde geçerli olan ve Estonya'ya yapılacak seyahat süresini tamamen kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz edecektir.

Seyahat amacını gösterir belgeler: Estonya vizesi başvurularında Estonya'ya seyahat edecek kişinin seyahat amacını gösteren (vize davetiyesi ya da uluslararası organizasyondan bir davetiye mektubu,Estonya'da çalışmayı sağlayan bir belge, yolculuk veya uçak biletrezervasyonları gibi) belgeler sunulması talep edilmektedir.

Mali belgeler: Estonya vizesi için başvuru yapan kişiler yapacakları seyahatin masraflarını karşılayacak durumda olduklarını gösterir belgeler ibraz etmelidir.

Vize harç dekontu: Estonya vizesi için başvuruda bulunan kişiler, Estonya Konsolosluğu vize bölümü tarafından talep edilen vize harç bedelini ödediklerine dair dekont ibraz etmelidir.

Estonya vizesi ücreti

Estonya vizesi başvurusunda bulunan kişilerden talep edilen Estonya vizesi harç bedeli, Estonya Cumhuriyeti'ne yapılacak seyahatin süresi ve niteliği bağlamında farklılık göstermektedir. Estonya Konsolosluğu vize bölümü tarafından talep edilen Estonya vize harç bedelleri aşağıdaki gibidir.

Estonya vizesi başvurularında ödenen bu ücretler yalnızca vize harç bedelidir. Başvuru işlemleri esnasında ödenen biyometri, kargo ücretleri ve aracı kurumlara ödenen hizmet bedelleri bu ücretin dışındadır.

Estonya vizesi başvuru

Estonya vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler vize başvurularını farklı şekillerde yapma şansına sahiptir. Estonya vizesi başvuru yolları aşağıda ifade edilmiştir.

Estonya Konsolosluğu'na doğrudan başvuru: Estonya vizesi başvurularını doğrudan Estonya Konsolosluğu'na yapmak mümkündür. Estonya vizesi başvurularını doğrudan konsolosluğa yapacak olan kişiler başta Estonya vizesi işlemleri olmak üzere Estonya Konsolosluğu'nda yapılacak işlemler için öncesinde online randevu almak gerektiğini unutmamalıdır.

Ortak vize merkezi: Estonya Cumhuriyeti ile Macaristan arasında imzalanan ve 8 Nisan 2009 tarihinde yürürlüğe giren Macaristan Konsolosluğu Estonya ortak vize merkezi anlaşması uyarınca Estonya Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya vizesi başvurularını Macaristan Büyükelçiliği'ne ya da Macaristan Konsolosluğu'na yapabilmektedir.

Aracı Kurumlar: Estonya vizesi başvurusunda bulunacak kişiler başvurularını Estonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapabilmektedir.

Estonya vizesi başvuruları Estonya Konsolosluğu tarafından 30 gün içerisinde değerlendirilip, sonuçlandırılmaktadır. Konsolosluğun resmi tatil günleri ve iş yoğunluğu gibi durumlar bu sürede değişiklik yaşanmasına neden olabilmektedir.

Estonya Vizesi Red kararı iptal ya da feshetme başvurusu

Estonya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvurularının kabul edilmemesi durumunda karara ilişkin feshetme ve iptal için başvuru yapabilmektedir. 05 Nisan 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamaya göre;

Estonya vize başvurusu reddedilen ya da vizesi iptal edilen kişi, kararın iptali ya da feshi için Estonya vizesi için başvuruda bulunduğu merkeze 30 gün içerisinde, başvuru formu ile birlikte, yazılı olarak müracaat edebilir. Estonya vizesi başvurusunun yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunan kişiler, yeniden değerlendirme işlemi için Estonya Konsolosluğu'na 20 Euro ödeme yapmalıdır.