Estonya Vize İşlemleri Ankara

Estonya Vize İşlemleri Ankara

Diplomatik pasaport (siyah), Hususi pasaport (yeşil) ve Hizmet pasaportu(gri) sahipleri dışındaki Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya'ya yapacakları seyahatlerinde vize işlem prosedürüne tabidirler. Estonya'ya ziyareti bulunan Resmi pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Estonya Cumhuriyeti'ne turistik amaçla vizesiz çoklu girişte bulunabilirler.

Estonya'ya kısa süreli ziyaret sebebiyle, Estonya vize işlemleri için Ankara'dan başvuru da bulunmak isteyen T.C. vatandaşları ya da T.C. Oturma İzni sahibi yabancıların (Estonya Devleti ile vize muafiyeti anlaşması olmayan ülke vatandaşları) müracaatlarını Estonya Ankara Büyükelçiliği doğrudan kabul edememektedir. Estonya Büyükelçiliği Ankara, Estonya kısa süreli vize müracaatları için başvuruları yetkili başvuru merkezi aracılığıyla kabul etmektedir. Estonya Büyükelçiliği tarafından yetkili VFS Global ve VFS Global tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden Estonya vize müracaatları gerçekleştirilebilmektedir.

Estonya vize işlemleri, Ankara yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmış olsa da, Estonya Vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Ankara Estonya Büyükelçiliği'nin yetkisi altındadır. Estonya Ankara Büyükelçiliği vize işlem sürecini olumsuz etkileyebilecek; gecikme ya da ret gibi istenmeyen durumların oluşmamasını önlemek için ziyaret amacına uygun evraklarla, eksiksiz hazırlanmış ideal bir başvuru dosya ile müracaatın yapılması çok önemli bir husustur.Estonya Büyükelçiliği Ankara ve Estonya vize işlemleri için yetkili kuruluşlar başvuru işlemleri süresince ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Eksik, hatalı ve birbirini desteklemeyen bilgilerle yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Estonya Büyükelçiliği Ankara görev alanı içine giren şehirler:

Estonya Büyükelçiliği Ankara vize işlem görev bölgesi içinde yer alan; Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Bartın, Bayburt, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İçel, İstanbul, Iğdır, Isparta, İzmir, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Yalova ve Zonguldak illerinde ikamet eden kişilerin Estonya vize başvurularını işleme almakla yetkilidir.

Estonya Büyükelçiliği Ankara'nın yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezlerine başvuruda bulunulan vize kategorileri;

Estonya Büyükelçiliği'nin yetkilendirdiği başvuru merkezleri kanalıyla Estonya Turistik Vize, Estonya Ticari Vize, Estonya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Estonya Şoför Vizesi, Estonya Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi ve Estonya Kısa Süreli Eğitim Kursu Vizesi kategorilerinde vize işlem başvuruları alınmaktadır.

NOT: Estonya Çalışma Vizesi, Estonya Eğitim Vizesi, Estonya Erasmus Vizesi, Estonya Aile Birleşimi Vizesi ve Estonya Oturum Vizesi olan uzun süreli Estonya vizeler için Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen yapılan müracaatlar kabul edilmektedir.

Estonya Vize İşlemleri Ankara için başvuru merkezlerine yapılan müracaatlar hakkında;

Estonya vizesi Ankara işlem başvuruları, Ankara VFS başvuru merkezinden randevu alınması koşulu ile yapılmaktadır. Estonya vizesi işlemleri Ankara için başvuru randevuları hafta içi sabah; 08.30-15.00 saatleri arasında kabul edilir. Estonya vizesi için gerekli evrakların bir dosya halinde teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik veri alımı bölümünde başvuru sahiplerinin parmak izi alımı, dijital fotoğraf çekimi ve elektronik imza ile veri işlemi tamamlanır. Estonya vize başvuruları için ibraz edilecek biometrik bilgiler söz konusu kişinin seyahat belgesine (pasaport) ‘'VİS'' ibaresinin vurulması ile 5 yıl süreyle geçerli olmaktadır.

Estonya Vizesi Ankara İşlemleri için başvuru sahiplerinin Estonya Büyükelçiliği'nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurulması, Estonya seyahati öncesinde vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

Estonya Büyükelçiliği Ankara ve Estonya Türkiye Dış Temsilciliklerinin yılı kapalı olduğu tarihler

01 OcakYeni Yıl
24 ŞubattBağımsızlık Günü
15 NisanKutsal Cuma
17 NisanPaskalya
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
8 MayısAnneler Günü
19 MayısGençlik ve Spor Bayramı
5 HaziranPentekost Pazarı
23-24 HaziranZafer Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi ve Milli Birlik Günü
20 AğustosBağımsızlık Restorasyon Günü
30 AğustorZafer Bayramı
15 EkimEtnik Köken Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
13 KasımBabalar Günü
24-25 AralıkNoel
26 AralıkBoks Günü

Estonya vize işlemleri Ankara başvuruları için hazırlanması gereken evraklar hakkında

Pasaport

Estonya Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Estonya vizesi Ankara başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Estonya vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun sayfalarında bulunan damga, imza, vize ya da yazının fotokopileri dosya içerisine konulmalıdır.

Varsa Eski Pasaportların İbrazı

Eski pasaportta son 3 yılın Schengen vizeleri ve varsa Estonya vizesi fotokopisi. Estonya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri.

Estonya Vize Başvuru Formu

Estonya Büyükelçiliği Ankara vize başvurusunda Estonya Vize Başvuru Formu İngilizce, Rusça ve Estonca olarak online doldurulması gerekmektedir. Doldurulan başvuru formu e-mail adresine bir vize numarası ile birlikte gelecektir. Gelen formun çıktısı alınarak, Estonya Schengen Vize Başvuru Dosyasına gerekli evraklarla beraber sunulması gerekir. Estonya Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibi Estonya Schengen Vize Başvuru Formu'nu dikkatlice ve eksiksiz doldurmalıdır. Sadece imzalanmış başvuru formları vize başvurusu için geçerli olacaktır. Başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan 18 yaşından küçük çocuklar için ayrı başvuru formu doldurulmalıdır. Eğer Estonya vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Estonya vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Estonya Vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni)halini temsil eden,arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Estonya vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi zorunludur.

Finansal Durumu Gösterir Evraklar

Estonya vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgeleyen evraklar:

Estonya vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsa ait ya da şirketin Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olmalı; hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

Varsa, Türkiye'de veya Avrupa'daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri).

Estonya vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan şahsa ait tapu, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

Estonya Vizesi Talep Dilekçesi

Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Estonya Vize Talep Dilekçesi, İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe olmalıdır.

Kişi İşveren ise; Estonya Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonunu anlatan İngilizce olarak Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Estonya Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu için Şirkette/Kurumda Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

Estonya vizesi Ankara'dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, Estonya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben, İngilizce yazılmış İşveren Yazısı/İzin Onayı. Yazının içeriğinde başvuru sahibinin görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanı için Türkiye'de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içermeli. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

Son 3 aya ait Maaş Bordrosu ve çalıştığı şirketin güncel şirket evraklarının sunulması mecburidir.

Estonya vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü.

Şirketin güncel şirket evraklarının sunulması gereklidir.

Şirkete ait Güncel Şirket Evraklar

Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Estonya vizesi müracaatında bulunulacak kişinin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki üye kaydını yazıyla belgelemeli. Evrak güncel tarihli olmalı.

Vergi Levhası fotokopisi Estonya Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

Faaliyet Belgesi orijinali Estonya Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Estonya Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

Estonya vize işlemleri Ankara için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

Kişi Emekli ise; Emekli maaşını gösterir orijinal belge:son 1 hafta içinde alınmış Banka Hesap özeti ve Emekli Cüzdanı

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

Kişi Öğrenci ise; Güncel ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair bir taahhütname. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler sunulmalı.

Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali,

Kişi Doktor ise; Kurum Görev Kimlik Kartı ve Kurumda görev belirten İzin Belgesi (kaşeli ve imzalı),

Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali,

Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

Kişi Çiftçi ise; Ziraat Odası'ndan alınmış Çiftçi Belgesi.

Kişi 18 yaşından küçük ise; ebeveynleri yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı, Muvafakatname- çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, açık adresi ve varsa refakat edecek kişinin bilgileri açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. - Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. - Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyor ise; ebeveynlerinin noter tasdikli İzin Belgesi - Muvafakatname; seyahate sponsor olacak ebeveynlerin finansal ve mesleki durumlarını belgeleyen evraklar ve seyahat durumunu açıklayan dilekçenin başvuru sahibinin dosyasına eklenmelidir.

- Orijinal Öğrenci Belgesi.

Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; Dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali.

Seyahat Planını Gösteren Belgeler

Estonya Schengen Vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan kişinin Estonya seyahati Ticari amaçlı ise; Estonya'daki şirket tarafından, antetli kağıda, Estonya Konsolosluğu'na hitaben, seyahat tarihlerini, davet edilen kişilerin isimlerinin yazılı olduğu, şirketin adres ve irtibat bilgileri ile birlikte davet eden kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı Ticari Davetiye hazırlanmalıdır. İmzalı ve kaşeli.

- Türk firmasından İzin Yazısı: gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı özellikle belirtilmeli. Şirketin kaşesi ve imzası olmalıdır.

Estonya vize işlemleri Ankara için ticari seyahatin masraflarını Türkiye'deki firmanın karşılaması halinde; şirketin antetli kağıdına yazılı bir dilekçe yazılmalı ve şirkete ait son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren güncel Banka Hesap Dökümü eklenmelidir. Eğer şirkete ait bir Banka Hesap Dökümü beyan edilemiyorsa; şahsın kendine ait güncel Banka Hesap Dökümü talep edilmektedir.

Estonya seyahati, Fuara veya Konferansa katılım amaçlı ise; organizasyona giriş kartı veya katılıma ilişkin davet belgesi sunulması mecburidir

Estonya seyahati, Aile/Arkadaş Ziyareti amaçlı olması halinde; Estonya'da davet eden kişi tarafından yazılmış Davetiye alınmalı. Davet eden kişinin Pasaport ya da Kimlik Kartının fotokopisi olmalı. Davet eden kişinin adresi, telefon numarası ve ziyaretçinin kalış süresinin yer aldığı, İngilizce olarak yazılmış bir Davet Dilekçesi sunulmalıdır. Ve aile bağlarını göstermesi için Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Estonya Vize işlemleri Ankara'dan başvuru sahibinin Estonya'ya, kültürel etkinlik veya Konferans katılım amaçlı gidiyorsa; -Etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye. (Orijinal olma zorunluluğu yoktur. İmzalı, kaşeli ve güncel olması yeterlidir)

- Ulusal mevzuata uygun Davetiye (Davetiye, davet edilen kişinin kimlik bilgilerini, seyahat tarihlerini ve Estonya'daki kurumun adres ve irtibat bilgileri ile birlikte davet eden kişinin kimlik bilgilerini ve imzasını içermeli) veya Teminat.

- Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen antetli kağıda yazılmış, imzalı ve kaşeli orijinal Davet Mektubu.

- Vize başvurusu yapan kişinin bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösterir, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş, öğrencinin bu programla gittiğini gösteren imzalı, kaşeli orijinal bir yazı temin edilmelidir.

Başvuru sahibi Öğretmen/Öğretim görevlisi ise; İşveren Mektubu/İzin Onayı ve SGK İşe Giriş Bildirgesi

Başvuru sahibi Öğrenci İse; Öğrenci Belgesi orijinal. Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname ve sponsorun 3 aylık Banka Hesapları

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

Estonya vize işlemleri Ankara'dan müracaat edecek başvuru sahibinin Estonya'daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli; yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur. (Gidiş-dönüş tarihlerini kapsayan)

Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

Estonya Büyükelçiliği Ankara vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan bir İngilizce Dilekçe yazmaları zorunludur. Estonya'da otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri ve/veya seyahat planını gösterir belgeler. Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Tüm ara seferler ve uçuş bilgilerinin detayları paylaşılmalıdır.