Estonya Vize Başvuru Formu

Estonya Vize Başvuru Formu

Bu form Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan 4 sayfalık bir formdur ve Estonya Konsolosluğu ile başvuru sahibi arasında resmi bir iletişim aracıdır. Macaristan Konsolosluğu'nun başvuru sahibi hakkında bilgi edinmesini sağlar.
Estonya vize başvuru formu kullandığınız dile göre; İngilizce, Rusça, Estonca olarak doldurulması, eksiksiz ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerinizi destekler şekilde olmalıdır. Gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belgeler vize başvuru evraklarınızın arasında bulunmamalı.

Estonyanın İstanbulda Başkonsolosluğu bulunmaması nedeniyle, Marmara ve Ege Bölgesi başvuruları Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile kabul edilmektedir.

Daha önce alınmış Schengen vizesi bulunan yolcular, başvurularını tercihlerine göre Estonya Ankara Büyükelçiliği'ne ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu'na şahsen yapabilirler.

Daha önce alınmış Schengen vizesi bulunmayan yolcular ise; başvurularını ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu konsolosluğa yapmak zorundadır. İkamet

Estonya vize başvuru formunu , başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Form, tükenmez kalem ile okunaklı şekilde, büyük harflerle ve türkçe karakter kullanılmadan doldurulmalıdır ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Estonya vize başvuru formunda bulunan tüm maddelerin açıklamasını aşağıda bulabilir ve bu açıklamaları dikkate alarak doldurabilirsiniz.

1. Soyadınız : sadece soyadınızı yazmanız gerekmektedir

2. Kızlık soyadınız [önceki soyadınız] :

3. Adınız : tam adınızı yazmanız gerekmektedir

4. Doğum tarihiniz (gün-ay-yıl) : nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizi yazmanız gerekmektedir

5. Doğum yeriniz : nüfus cüzdanınızda aynı bölümde yer alan ismi yazmanız gerekmektedir

6. Doğum ülkeniz : doğduğunuz ülke adını yazmanız gerekmektedir

7. Uyruğunuz: Şimdikinden farklı olması halinde doğum uyruğunuz :

8: Cinsiyet : erkek / kadın

9. Medeni hal : bekar / evli / ayrı / boşanmış / dul / diğer seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz

10. Yasal velinin soyadı, adı, adresi (başvuru sahibinkinden farklı olması halinde) ve uyruğu :

11. Nüfus Cüzdanı numarası (var ise) : TC numaranızı yazmanız gerekmektedir. TC pasaportunuz ile başvuru yapmayacaksanız bu alanı boş bırakabilir yada yabancı pasaportunuzda var olan kimlik numaranızı yazabilirsiniz.

12. Seyahat belgesi cinsi : Ulusal pasaport / Hizmet pasaportu / Hususi pasaport / Diplomatik pasaport / Resmi pasaport - Sahip olduğunuz pasaport tipini seçmelisiniz.

13. Pasaport numarası : başvuruyu yapacağınız pasaportun numarasını yazmanız gerekmektedir.

14. Pasaportun veriliş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde gün/ay/yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

15. Pasaportun bitiş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde gün/ay/yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

16. Pasaportu veren makam : pasaportu aldığınız yer pasaportunuzda yazmaktadır. Aynı şekilde yazmalısınız.

17. Başvuru sahibinin posta adresi - telefon numarası ve e.maili : başvuru sahibinin ikamet adresini tam olarak yazması gerekmektedir. Başvuru sahibinin telefon numarası önemli bir bilgidir. Konsolosluk her an başvuru sahibine ulaşmak isteyebilir. Bu yüzden ulaşabilecekleri bir telefon yazmak gerekmektedir.

18. Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede mi ikamet ediyorsunuz : cevabınız evet ise belirtmeniz gerekmektedir.

19. Şu anki mesleğiniz : Çalışmıyor olsanız dahi bu alanı boş bırakmamalısınız.

20. Çalışılan şirketin adı, adresi ve telefon numarası. Öğrenci olma durumunda, öğrenim görülen merkezin adı ve adresi :

21. Seyahat amacınız : Turistik / İş / Aile ziyareti / Kültürel / Sportif / Resmi Ziyaret / Sağlık sebebi / Eğitim / Transit / Havalimanı transiti / Diğer (Bu şıkkı seçtiğinizde açıklamasını mutlaka yapmanız gerekmektedir)

Bu seçeneklerden size uygun olanı seçmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken husus; bir ticari davetiyeniz yoksa ya da Macaristan'daki bir şirket ile ticari faaliyetlerinizi kanıtlayan belgelere sahip değilseniz yapacağınız seyahat ticari kapsamda değerlendirilemez. Dolayısıyla seçeneğinizi kanıtlayan belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

22. Gidilecek ülke veya ülkeler : Seyahatiniz sadece Macaristan'a olacaksa bu ilkenin adını yazmanız gerekmektedir. Eğer Macaristan dışında birkaç ülkeye de seyahatiniz olacaksa sırasıyla ülkelerin isimlerini yazmanız gerekmektedir.

23. İlk giriş ülkeniz : Eğer seyahatiniz Macaristan'dan başlayacaksa Macaristan , Macaristan'dan başlamayacaksa giriş yapacağınız ilk ülke adını yazmanız gerekmektedir.

24. Talep edilen giriş sayısı : tek giriş / iki giriş / çok girişli

25. Öngörülen gezi veya transit süreniz (Lütfen gün sayısını belirtiniz) : schengen ülkelerine yapacağınız ilk seyahatinizin kaç gün süreceğini bu kısımda belirtmelisiniz.

*Serbest dolaşım hakkını kullanarak seyahat eden AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları (eş, çocuk veya bakmakla yükümlü olunan ebeveynler) yıldızla işaretlenmiş bölümleri doldurmamalıdır. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları, akrabalık derecelerini gösterir belgeleri ibraz edip 34 ve 35 numaralı bölümleri doldurmalıdır.

(x) 1'den 3'e kadar olan bölümler seyahat belgesinde (pasaport) belirtilen bilgilere göre doldurulmalıdır.

26. Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri : son 3 yıl içerisinde almış olduğunuz schengen vizeniz yoksa Hayır cevabını işaretlemelisiniz. Son 3 yıl içerisinde schengen vizesi aldıysanız vizelerin başlangıç ve bitiş tarihlerini yamanız gerekmektedir.

27. Schengen vizesi talebinde daha önce parmak izinin alınıp alınmadığı : daha önce aldığınız vizeleriniz için Konsolosluklara parmak izi verdiyseniz, tarihini biliyorsanız yazmanız gerekmektedir.

28. Asıl gidilecek ülkenin farklı bir ülke olması durumunda, o ülkeye giriş izni : Macaristan'ı transit olarak kullanacaksanız (örneğin Avusturya'ya geçecekken Macaristan'dan gidecekseniz ve belli bi süre burada kalmanız gerekiyorsa transit vize almalısınız).Gitmek istediğiniz asıl asıl ülkeye girebileceğinizi gösteren belgeleri de ibraz etmeniz gerekecektir. Var ise aldığınız yeri ve geçerlilik tarihlerini buraya belirtmeniz gerekmektedir.

29. Schengen alanına öngörülen giriş tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

30. Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

31. Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları ve adları.

32. Davetiye olmaması durumunda , üye Devletlerde geçici olarak konaklayacağınız yer veya otelin adı adresi ve telefonu.

Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin,

geçici olarak konaklanacak yer veya yerlerin, otel veya

otellerin posta adresi ve elektronik posta adresi:

Telefon ve Fax numaraları :

Davetiye gönderen şirket veya kurumun adı ve Adresi Şirket veya kurumun telefon ve faks numaraları :

33. Şirket veya kurumdaki irtibat kişisinin soyadı, adı, adresi, telefon ve faks numaraları ve elektronik posta adresi

34. Geziniz boyunca seyahat ve genel masraflarınız kim tarafından karşılanacak? : bir çok sebepten dolayı masrafları başvuru sahibi karşılamayabilir. Bu durumda vize başvuru formunuzdaki bu maddeye masrafları karşılayacak olan kişi yada kurumun ismini yazmanız gerekmektedir.

35. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler :

Soyadı Adı :

Doğum tarihi : (gün/ay/yıl )

Uyruğu :

Pasaport veya kimlik numarası :

Eğer bu özelliklere sahip 1. Dereceden akrabanız varsa ya da size davetiye gönderen akrabanız ise Macaristan vize başvuru formunda bulunan bu alana onun bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Bu durum vizenizin olumlu sonuçlanmasını ve bazı imtiyazlardan faydalanabilmeniz için gereklidir.

AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı ile akrabalık derecesi : eş / torun /bakmakla yükümlü olduğu ebeveyn

36. Yer ve tarih : Başvuru yapacağınız Konsolosluğun bulunduğu il ve başvuru tarihini bu alana yazmanız gerekmektedir.

37. İmza (reşit olmayanlar için yasal velinin imzası) :

Estonya Vize Başvuru Formu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Estonya vize başvuru formunu Türkçe doldurabilir miyim?

HAYIR. Sadece İngilizce , Rusça yada Estonca dilinde yazılı başvuru formunu kabul etmekteler.

Estonya Vize başvuru formuna yapıştıracağım fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmamanız gerekmektedir. Ancak başvuruda bulunurken en fazla 3 ay önce çekilmiş olması , 35x40mm ebatlarında ve biometrik özelliklere sahip olmalıdır.

Sömestr tatilinde Estonya seyahati düşünüyorum. Ne kadar süre öncesinden başvuruda bulunmam gerekir?

Başvurularınızı ; bayram , yılbaşı , sömestr , paskalya gibi konsoloslukların ve başvuruların yoğun olduğunu dikkate alarak seyahat tarihinizden en fazla 3 ay , en erken 15 gün öncesinde yapmanız gerekmektedir.